transmisje

Ciekawostki i wycinki prasowe z okolic Wałbrzycha

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
POLECAMY
Pogłowie ozdobione kolczykami
2012-06-14 12:17

  Ponad 5000 krów, hodowlanych przez rolników w powiecie wałbrzyskim już wkrótce otrzyma gustowne, żółte kolczyki – po jednym na każe ucho. Każda z nich po takim zabiegu od razu znajdzie się w Unii Europejskiej. Akcję kolczykowania krów, stanowiąca jeden z elementów wdrażania systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt prowadzi i nadzoruje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa. W ciągu najbliższych trzech miesięcy do najmniejszego nawet gospodarstwa rolnego w powiecie dotrze lekarz weterynarii, który wykona zabieg kolczykowania oraz wręczy hodowcy księgę rejestracji stada, a każde wierzę otrzyma własny paszport. Będzie to dokument na podstawie którego prowadzone będą wszelkie czynności związane z hodowlą i pozyskiwaniem mięsa. 


 Umożliwi ponadto sprzedaż zwierząt, mięsa i jego przetworów na rynkach zjednoczonej Europy jeszcze przed przystąpieniem Polski do struktur unijnych . Rolnicy powinni we własnym, dobrze pojętym interesie dopilnować, by ich zwierzęta otrzymały oznakowanie bowiem dopłaty bezpośrednie do produkcji zwierzęcej otrzymują tylko ci hodowcy, których zwierzęta zostaną zakolczykowane i zarejestrowane. I tylko takie sztuki będą mogły być przedmiotem handlu z krajami europejskimi. Sprawność wdrażanego systemu jest podstawowym warunkiem uznania Polski przez Unię Europejską za kraj wolny od chorób zakaźnych zwierząt gospodarskim. Wałbrzyskie biuro agencji podpisało już umowy z pięcioma lekarzami i technikami weterynarii, którzy w ciągu najbliższych 3 miesięcy będą wykonywać zabieg kolczykowania. Najwięcej pracy czeka lekarza weterynarii Jana Makosieja, któremu swoje uszy nadstawiać będzie, daj Boże dobrowolnie, ponad 2000 sztuk bydła w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Starych Bogaczowicach. Jednak wszyscy będą musieli się nieźle nabiegać, bowiem jak informuje Wiesław Frankowski, szef biura agencji w Wałbrzychu, w powiecie funkcjonuje ponad 1400 gospodarstw rolnych, uprawnionych do otrzymania dopłat unijnych. Zanim to nastąpi, każde z nich musi oznakować swoje hodowlane stado, lub stadko, oraz otrzymać stosowane dokumenty. Na szczęście wszystkie zabiegi, związane z kolczykowaniem zwierząt, wydawaniem dokumentów oraz wynagrodzeniem dla lekarzy i techników weterynarii są dla rolników bezpłatne. Wszystkie koszty ponosi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, czyli budżet państwa. A potem pozostaje już tylko czekać na deszcz euro.
Barbara Szeligowska



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: